...

Test subwoofer REL T9

Subwoofere

Brilliant, bine conturat, bas strâns, dimensiuni compacte, conexiune de nivel înalt.

Subwoofere

Dimensionarea corectă este esențială, mai ales în camerele mici.

REL T9 subwoofer

Specificații

Putere nominală

300 W

Gama de frecvențe de redare

28Hz -6dB – n/a

Gama de crossover reglabilă

N/A

Dimensiuni LxAxP

330 x 375 x 375mm

Greutate

17,7 kg

Comentariu tehnic C.p.

Atunci când suntem întrebați despre cel mai bun producător de subwoofere din Marea Britanie, REL este primul lucru care ne vine în minte. Compania se ocupă de mulți ani de subwoofere active – și numai de ele. Produsele tind să servească drept referință în clasele lor respective, dar și să aibă costuri în concordanță cu meritele lor. REL numește acest model „buget” fără a fi sarcastic.

Primul lucru care frapează este faptul că dezvoltatorii s-au gândit serios la design. S-au dus zilele în care modelele juniori erau stilizate ca niște aparate electrice industriale, acum totul se rezumă la strălucirea Apple. Două opțiuni de finisare în alb și negru. În plus față de intrările standard RCA de nivel scăzut, există un port Speakon.

O adevărată modalitate proprietară de a obține un semnal de la sistemele în care nu este prevăzută o ieșire dedicată pentru subwoofer. Cablu inclus suficient de lung pentru a se conecta direct la terminalele amplificatorului stereo.

Apropo, inginerii Rel recomandă să conectați subwooferul exact la ieșirile amplificatorului, deoarece, în opinia lor, aceasta permite să „unească” gama de subwoofer și difuzoare frontale și să ofere bas profund în toate modurile.

Volumul, frecvența de tăiere și controlul fazei sunt localizate în mod tradițional pe spate, managementul energiei este automat.

Designul atrage atenția asupra amplificatorului de înaltă calitate din clasa A/V cu o putere de 300 W și prezența unui radiator pasiv. Difuzorul activ principal are un diametru de 254 mm și este orientat în jos, în podea. Un difuzor suplimentar, cu diametru similar, este montat pe partea frontală a unității. Această versiune minimizează rezonanțele interne și oferă o profunzime suplimentară a basului.

În practică, unitatea a demonstrat în mod clar beneficiile tehnologiei utilizate. Total lipsit de sunete nedorite și cu adevărat tridimensional, cu un bas bine definit și palpabil. Cel mai bun rezultat al testului și o recomandare puternică pentru cumpărare. Pentru o cameră de uz casnic tipică într-un apartament de oraș, acesta este cel mai bun răspuns. Singurul avertisment – pentru cele mai bune rezultate, amplasarea subwoofer-ului trebuie abordată cu seriozitate, ținând cont de proprietățile acustice ale încăperii.

REL T9 subwoofer

Sunet A.v.

Acest subwoofer se descurcă bine cu registrul cel mai grav și reproduce cu acuratețe sunetul instrumentelor a căror gamă se extinde până la capătul inferior al gamei timpani, tobe mari într-o orchestră simfonică . Dar unele note nu sună destul de uniform și un pic dur, aparent, există probleme cu rezonanțele.

Un subwoofer, pe de altă parte, este foarte sensibil, deoarece gestionează schimbările în dinamica low-end, cum ar fi crescendo și diminuendo la un instrument de bas.

43.500 Leu

REL T9 subwoofer

Evaluați acest articol
( Încă nu există evaluări )
Lukaa Vasile

Salut! Sunt Lukaa Vasile și am dedicat mai multe decenii studiului și experienței în domeniul electrocasnicelor. Ca și consultant cu o vastă experiență, îmi propun să împărtășesc cunoștințele și pasiunea mea pentru această industrie.

Produse albe. Televizoare. Calculatoare. Echipament foto. Recenzii și teste. Cum să alegeți și să cumpărați.
Comments: 1
  1. Florin Ianculescu

    Salut! Îmi poți spune cât de bun este testul subwooferului REL T9? Am auzit că are un sunet de calitate superioară, dar aș vrea să aflu și părerea ta. Ce părți ale sunetului se evidențiază în mod special atunci când este utilizat? Mulțumesc anticipat pentru ajutorul tău!

    Răspunde
Adăugați comentarii