...

Testul căștilor Beyerdynamic T70

Cu sediul în Germania, Beyerdynamic este un producător de căști și microfoane. Nu mulți oameni știu, dar este această companie, sau mai degrabă fondatorul său – Eugen Beyer – care a creat primele căști dinamice din lume – Beyerdynamic DT48 în primii ani de lansare, modelul a fost numit pur și simplu Berlin . Apropo, producția acestui model a fost „terminată” recent.

Căști Beyerdynamic T70

Sunet bun într-un format discret

Beyerdynamic T70 este unul dintre cele mai tinere modele ale companiei. Ce este interesant? Mai presus de toate, este una dintre foarte puținele căști in-ear cu un preț atât de impresionant. Iar respectabilitatea mărcii vă permite să stabiliți anumite așteptări pentru T70.

Ergonomie

Beyerdynamic T70 apasă ușor pe capul ascultătorului, dar nu exercită o presiune nejustificată. Pernuțele pentru urechi sunt realizate din catifea, nu sunt foarte adânci, dar sunt moi și plăcute la atingere.

Per ansamblu, ergonomia Beyerdynamic T70 nu este pe placul dumneavoastră, dar nici acesta nu este un motiv de critică. Căștile sunt pur și simplu confortabile într-un mod bun.

Sunet

Sunetul Beyerdynamic T70 are o înclinație distinctă spre luminozitate, aerisire și o forțare artificială a detaliilor fine din fonograme. Basul și mediile din aceste căști sunt bine asortate cantitativ și, de fapt, nu prezintă probleme legate de gust, precum și problema obișnuită a căștilor cu ureche închisă – bâzâieli, mormăieli, strangulări etc. d. Pe de altă parte, în gama de frecvențe înalte, există o creștere foarte vizibilă a răspunsului în frecvență audibilă.

Spre deosebire de Alessandro Music Series Two și Audio-Technica ATH-W1000X, în cazul în care frecvențele înalte sunt ușor ridicate, astfel încât efectul de aerisire și iluzia de detaliu crescut este creat fără o acuitate excesivă a sunetului, Beyerdynamic T70 nu se poate lăuda cu acuitatea, iar acuitatea sa nu este întotdeauna cazul.

Poate înveseli sunetul unor piese, făcându-le mai optimiste și mai energice. Dar, în alte cazuri, prea multă claritate poate deveni rapid cauza oboselii de ascultare și chiar a iritației pentru unele înregistrări deosebit de „luminoase”

Dar, desigur, acuitatea Beyerdynamic T70 este însoțită de „bonusuri” plăcute „tradiționale”: aceleași efecte, aerisire și detalii sporite care au loc în sunetul căștilor de la Alessandro și Audio-Technica. Mai mult, în cazul Beyerdynamic T70 aceste efecte sunt mult mai pronunțate – detaliile fine de înaltă frecvență ale fonogramelor, cum ar fi scârțâielile, foșnetele etc. d. – iar aerul din sunet este mult mai puternic. – Poate că datorită acestor caracteristici, Beyerdynamic T70 va fi atrăgător pentru unii ascultători.

În plus, Beyerdynamic T70 oferă o rezoluție bună, dar nu cea mai bună din clasa sa. Ele oferă suficientă lizibilitate pentru compoziții complexe, rapide și bogate în instrumente, care îl fac pe ascultător să aprecieze numeroasele nuanțe ale fiecărei note interpretate.

Evaluați acest articol
( Încă nu există evaluări )
Lukaa Vasile

Salut! Sunt Lukaa Vasile și am dedicat mai multe decenii studiului și experienței în domeniul electrocasnicelor. Ca și consultant cu o vastă experiență, îmi propun să împărtășesc cunoștințele și pasiunea mea pentru această industrie.

Produse albe. Televizoare. Calculatoare. Echipament foto. Recenzii și teste. Cum să alegeți și să cumpărați.
Comments: 4
  1. Simona

    Cu toate că nu am auzit despre testul căștilor Beyerdynamic T70, sunt curios să aflu mai multe despre aceste căști. Ce părere ai tu despre calitatea sunetului, confortul pe care îl oferă și prețul lor? Există vreo caracteristică în mod special care le diferențiază de alte căști de pe piață? Îți mulțumesc anticipat pentru răspunsurile tale!

    Răspunde
  2. Gabriela

    Este un test complet și detaliat al căștilor Beyerdynamic T70 disponibile pe piață? Care sunt caracteristicile cheie ale acestor căști și cum se compară cu alte modele similare de pe piață? Este clar dacă sunt potrivite pentru ascultarea muzicii sau sunt mai potrivite pentru mixaj? Există și alte opțiuni disponibile de la același producător?

    Răspunde
  3. Diana

    Vă rog să-mi spuneți care sunt principalele caracteristici ale căștilor Beyerdynamic T70 și cum se compară cu alte modele similare de pe piață?

    Răspunde
  4. Constantin Barbu

    Ce părere aveți despre testul căștilor Beyerdynamic T70? Sunt în căutarea unei perechi de căști de calitate și mă gândeam să cumpăr acest model. Ați avut ocazia să le testați personal? Ce ați observat în ceea ce privește calitatea sunetului și confortul purtării? Recomandați aceste căști sau există alte modele mai bune în aceeași gamă de preț? Aștept cu nerăbdare să îmi împărtășiți experiența voastră.

    Răspunde
Adăugați comentarii